Czym się kierować wybierając projekt domu?


Categories :

Nie da się ukryć, że budowa własnego domu to zawsze spore przedsięwzięcie. Wymaga czasu i oczywiście odpowiedniego nakładu finansowego. Szczególnie istotny jest tu zatem wybór właściwego projektu domu. Ten musi być zawsze dobrze przemyślany i zaplanowany. Wszystko po to, aby budowany dom spełniał w przyszłości wszystkie oczekiwania domowników. Czym zatem się kierować wybierając projekt domu?

O czym pamiętać w pierwszej kolejności?

Jak wspomniano, projektu domu zawsze musi być gruntownie przemyślany. Dlatego w pierwszej kolejności bardzo istotna jest analiza kilku istotnych kwestii. Ważna jest tu m.in. analiza Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Przed przystąpieniem do tworzenia projektu i jego wyboru upewnić należy się jakie warunki zabudowy obowiązują w przypadku miejsca, w którym planuje się budowę domu. Dzięki temu uzyska się pewność co do tego, jaki konkretnie rodzaj budynku można postawić na wybranej działce. To, na co szczególnie należy tu zwrócić uwagę to takie elementy jak ukształtowanie terenu, nasłonecznienie, a także walory widokowe. Dopiero wówczas przystąpić powinno się to realizacji projektu.

Jaka powierzchnia domu?

Wiedząc już jaki rodzaj budynku można postawić na danej działce, przejść można do wyboru jego projektu. Jednym z jego kluczowych elementów jest powierzchnia domu. Na nią duży wpływ ma choćby liczba domowników. Im więcej osób ma zamieszkać w projektowanym domu, tym większa powinna być jego powierzchnia. Wszystko po to, aby dom spełniał potrzeby i oczekiwania domowników. Co ważne, istotna jest tu nie tylko sama ich liczba. Pod uwagę wziąć trzeba choćby to, czy w domu mieszkać będą same osoby dorosłe, czy także dzieci. To ważne, ponieważ od tego zależeć będzie ilość i rodzaj pomieszczeń, a także fakt czy dom powinien parterowy, czy piętrowy. Wybierając konkretny projekt domu, postawić należy na taki, który na pewno zapewni wszystkim domownikom optymalną przestrzeń życiową.

Jaki rodzaj budynku?

Dokonując wyboru projektu domu, podjąć należy decyzję czy ma być to budynek parterowy, czy piętrowy. To w dużej mierze zależy od tego, jak się rozplanuje jego powierzchnię. Poza tym uwagę zwrócić należy na funkcjonalność domu. Oznacza to, że projekt domu zakładać musi nie tylko standardowe pomieszczenia takie jak salon, sypialnia, kuchnia i łazienka, ale również pomieszczenia dodatkowe, które zwiększają funkcjonalność budynku i zwiększają komfort mieszkania. Wskazać można tu choćby na garderobę, spiżarnię czy gabinet do pracy. Wspomnieć trzeba tu koniecznie jeszcze o ilości i rozmieszczeniu łazienek oraz toalet. To w dużej mierze zależy przede wszystkim od ilości domowników.

Jaki system ogrzewania?

Trudno wyobrazić sobie komfortowe mieszkanie bez wydajnego systemu ogrzewania. Jego rodzaj określony powinien być już etapie projektowania domu. Istotne jest tu choćby to, czy konieczne jest wygospodarowanie dodatkowego pomieszczenia w budynku, w którym umiejscowiona zostanie kotłownia. Jeśli kwestię rodzaju ogrzewania pominie się na etapie projektowania domu, wówczas w przyszłości możliwości co do wyboru systemu grzewczego mogą być ograniczone. Dlatego wybierając projekt domu, uwagę zwrócić należy na to, czy zakłada on już sposób rozplanowania całej instalacji grzewczej.

Indywidualny czy gotowy – jaki projekt domu wybrać?

Jeśli chodzi o wybór projektu domu, to zdecydować można się na jedno z dwóch rozwiązań. Można zlecić architektowi przygotowanie indywidualnego projektu od podstaw bądź kupić można projekt gotowy. Na które z tych rozwiązań warto się zdecydować? To uzależnione jest przede wszystkim od własnych potrzeb i możliwości. Projekt indywidualny to projekt przygotowywany pod kątem wszystkich wymagań zlecającego. Architekt zaprojektuje dokładnie taki domu, jaki się po prostu chce. W tym przypadku trzeba się jednak liczyć z nieco wyższymi kosztami takiego projektu. Nieco tańszym rozwiązaniem jest projekt gotowy. Jak jednak można się domyślić, w tym przypadku liczyć trzeba się z pewnymi ograniczeniami. Taki projekt na pewno nie będzie uwzględniał dość specyficznych wymagań kupującego. Wybór między indywidualnym a gotowym projektem uzależniony jest zatem w dużej mierze od własnych możliwości finansowych.

Wybór konkretnego projektu domu to zawsze trudne zadanie. Wpływ na ostateczną decyzję ma wiele różnych czynników, które zawsze muszą być dokładnie przeanalizowane. To, o czym na pewno trzeba tu pamiętać, to fakt, że projekt zlecony lub kupiony powinien być w sprawdzonym biurze projektowym. Można mieć wówczas pewność, że architekt zadba o każdy, nawet najmniejszy szczegół.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *